RSS
 

filmowy cykl POLSKIE SKRZYDŁA

duoBOOKTo nie jest najbardziej sprzyjający okres dla polskiej awiacji.

Nie mam najmniejszych złudzeń, że po krachu produkcyjnych hitów, jakimi miały być filmy Andrzeja Bartkiewicza o amerykańskich lotnikach uczestniczących w wojnie polsko – bolszewickiej, czy sławnym Dywizjonie 303 z okresu Bitwy o Anglię, pozostaje nam jedynie opowiadać o tym, jakie są nasze twórcze zamiary. Ja osobiście zamierzam opracować te filmy, które udało mi się tym dawno minionym, „złym okresie” zrealizować.
Oczywiście, nigdy nie było dość pieniędzy, żeby na ekranie pojawił się dokładnie ten typ samolotu, o którym była mowa w scenariuszu. Ubiór statystów także pozostawiał dużo do życzenia, bo o kostiumie z epoki można tylko pomarzyć. A jednak swoisty erzatz zastępował brak funduszy, a dzięki wykrzesanemu entuzjazmowi coś się jednak udawało.
Mimo tak ogromnych trudności i przeciwieństw losu, powstało jednak około 30 filmów, z których część może pozostać w formie książkowych monografii. Tylko kiedy?…
bZrobiliśmy początek filmem o zamordowanej w Katyniu por. pilot Janinie Lewandowskiej.
Następną jest książka ossbook Stanisławie Skalskim, „Milczącym kondorze„, Stanisławie Skarżyńskim i Bolesławie Orlińskim. Gdy się nie ma tego, co się lubi, to się lubi , co się ma

A jeszcze trochę tego pozostało. Żeby tylko wystarczyło sił i entuzjazmu naszych partnerów…

Niebawem, być może zimą, pojawi się trzecia książka zawierająca opowieść o wydobytym z dna jeziora Ijselmeer w Holandii Avro Lancasterze z 300 Dywizjonu Ziemi Mazowieckiej ze szczątkami polskiej załogi… polskiej, chociaż jej członkowie przybyli do Wielkiej Brytanii z Argentyny, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, oraz z ziem Rzeczpospolitej okupowanej przez hitlerowskich najeźdźców.
coverflm
Jest to zarazem autorski szkic do scenariusza filmowego, który powstanie jako plon rozmów z jej czytelnikami. Istotnym novum i uzupełnieniem multimedialnej formuły tego cyklu lotniczego, są podawane linki do archiwalnych kronik frontowych i oryginalnych nagrań dźwiękowych z okresu walk powietrznych Polaków podczas drugiej wojny światowej. COVERRR

Znajdą się w tym dokumentalnym materiale multimedialne odsyłacze do oficjalnych wystąpień dyplomatów i przemówień przywódców wszystkich ówczesnych mocarstw.
Czytelnik będzie mógł posłuchać słów zwycięzców i pokonanych, zdrajców i bohaterów. W każdym razie taki właśnie jest mój plan.
Sukcesywnie będę publikować w sieci Internet wybrane fragmenty „Requiem dla Orłów” dla orientacji w kilkusetstronicowej całości z załączonymi werkami z planu zdjęciowego, reprodukcjami dokumentów i filmem na DVD.

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS