RSS
 

Archiwum - Sierpień, 2013

Spętany Anioł – film o Stanisławie Skalskim

20 sie

plakatKto w dzieciństwie nie marzył, żeby zostać pilotem. Wołałiśmy do przelatujacych odrzutowców: „Panie pilocie, dziura w samolocie”… albo: „- Panie lotniku, dziura w nocniku!!!” Niektórzy z nas rzeczywiscie wytrwali w tej pasji i skończyli szkoły lotnicze… Ja także, lecz zamiast latać, trochę o tym piszę, a przede wszystkim zrobiłem kilkadziesiąt filmów dokumentalnych.  Zamierzałem pokusić się nawet o pełną, fabularną ekranizacje losów polskiej załogi bombowca Avro Lancaster RAF, ale chociaż w życiu zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary, nie zawsze marzenia się spełniają. jednym z nich jest seria, którą zainicjował Sławomir M. Kozak.  Niebawem pojawi się druga z serii „POLSKIE SKRZYDŁA”, książek,  prowadzonej przez niego Oficyny Wydawniczej AURORA. Będzie ona poświęcona pamięci Asa Polskich Skrzydeł, em. gen. bryg. pil. Stanisławowi Skalskiemu. Do książki będzie dołączona płyta DVD z 45 minutowym filmem dokumentalnym. To nie jedyny tytuł, jak pojawi się w ramach lotniczego cyklu Oficyny AURORA Sławomira M. Kozaka: „POLSKIE SKRZYDŁA”. Pierwszą pozycją była książka o zamordowanej w Katyniu por. pil. Janinie Lewandowskiej: „Z nieba do Nieba”seriaFilm o Stanisławie Skalskim wyprodukowało nieistniejące już dziś Studio Filmowe WIR, którego autor książki i reżyser filmu był pomysłodawcą i współzałożycielem. W ramach promocji książki odbędą się w Warszawie pokazy w Domu Spotkań z Historią i Muzeum Niepodległości. Zapraszam do śledzenia losów tej niezwykłej serii bo polskie lotnictwo warte jest popularyzacji. Ukaże się tam szereg ciekawych filmów o konstruktorach, oblatywaczach i pilotach, bo wedle słów autora „Marsza Lotników”, Stanisława Latwisa każdy, kto chociaż o milimetr pcha lotnictwo naprzód, jest lotnikiem.kadr

 
Brak komentarzy

Napisane w kategorii Bez kategorii

 

Seans życia w Muzeum Niepodległości

20 sie

Okres kanikuły powoli ma się ku końcowi… Ale my nie próżnujemy. Wydobyliśmy z archiwum Studia Filmowego KRONIKA wstydliwie tam skrywany film, który w Domu Spotkań z Historią cieszył się wielkim zainteresowaniem. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. Ciekawe, co się będzie działo tuż po Air Show w Radomiu. Ten dokument filmowy jest bowiem częścią dziejów polskiej awiacji. Niestety, równie zajmującą, co tragiczną…  Na razie internetowy program imprez Muzeum Niepodległości na sierpień jest niekompletny. Ale, co się odwlecze, to nie uciecze…Muzeum Niepodległości Otóż we środę 28 sierpnia ( nie ma żadnego meczu reprezentacji) odbędzie się tam seans filmu: „Z nieba do Nieba” z Bogdanem Kozyrą i Anną Sandowicz w rolach generała Dowbór – Muśnickiego i por. pil. Janiny Lewandowskiej. Wstęp jest oczywiście wolny, a sala projekcyjna mieści sporo widzów. Zapraszam na 45 minutowy seans z historią niezwykłej kobiety, miłośniczki sztuki latania, córki dowódcy Powstania Wielkopolskiego, którą sowieci zamordowali w Katyniu. Przeżyła zaledwie 32 lata.DVD To pierwszy film z serii POLSKIE SKRZYDŁA, jaką zamierza wypuścić na rynek Oficyna Wydawnicza AURORA. Kolejną pozycja będzie „Spętany Anioł”, film o gen. pil. Stanisławie Skalskim. Premiera przewidywana jest na przełomie roku. Niebawem będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę jego śmierci i setną rocznicę urodzin Asa Polskich Skrzydeł. To jest okazja do przypomnienia tej nieco wstydliwie ukrywanej sylwetki myśliwca, który strącił oficjalnie 22 samoloty niemieckiej Luftwaffe, ale wtajemniczeni znają i te, o których on nawet nie zameldował. Zapraszam do lektury i śledzenia kolejnych pozycji z tej serii.

 
Brak komentarzy

Napisane w kategorii Bez kategorii

 

seans filmowy „Z nieba do Nieba” w DSH

08 sie

Miło nam się podzielić z Państwem świeżą informacją, że już niebawem zaczną się ukazywać w księgarniach historyczne i multimedialne opracowania biografii lotników z filmami na DVD o polskich asach przestworzy pod wspólnym tytułem: „POLSKIE SKRZYDŁA” .
W Domu Spotkań z Historią inaugurujemy ten cykl pierwszą książką z tej serii „Z nieba do Nieba”. W przeddzień Święta Wojska Polskiego zapraszamy na zrealizowaną przez Studio Filmowe KRONIKA filmową opowieść o niezwykłych losach porucznik Janiny Lewandowskiej. Była córką generała Józefa Dowbór – Muśnickiego, pianistką, tańczącą piosenkarką, a równocześnie radiotelegrafistką, pilotem szybowcowym i samolotowym. Jest ona jedną z pierwszych Europejek skaczących ze spadochronem, jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu.
Po projekcji odbędzie się rozmowa z twórcami filmu m.in. z reżyserem Zbigniewem W. Kowalewskim. Wśród widzów, którzy zdobędą się na napisanie krótkiej, nawet kilkuzdaniowej recenzji po seansie rozlosujemy kilka egzemplarzy książki. Podczas spotkania można będzie także nabyć książkę Z nieba do Nieba zawierającą kopię filmu na DVD.

W Święto Lotnictwa, 28 sierpnia będziemy na stoisku z filmami lotniczymi na video DVD w siedzibie Dowództwa Sił Powietrznych przy ulicy Miecznikowa nieopodal pomnika Lotnika. W tym samym dniu o godzinie 18 – tej w Muzeum Niepodległości, dawnym Muzeum Lenina jest projekcja połączona z promocją z udziałem wszystkich uczestników projektu i filmu „Z nieba do Nieba”.
17 września zamierzamy gościć w UKSW na Bielanach a później w Domu Sztuki na Ursynowie.
Życząc miłego seansu i wielu wrażeń pozostajemy z filmowym i lotniczym pozdrowieniem,
OFICYNA AURORA, STUDIO FILMOWE KRONIKA, DSH, WIELKOPOLSKI FUNDUSZ FILMOWY

 
Brak komentarzy

Napisane w kategorii Bez kategorii

 
 

  • RSS